Podróże wynajętym autem Samochody klasy premium

Szkoda z oc sprawcy podczas wynajmu samochodu

Szkoda z oc sprawcy podczas wynajmu samochodu

Wypożyczanie samochodów cieszy się ogromną popularnością. Szczególnie w sezonie letnim wiele osób decyduje się skorzystać z tej możliwości. Jedni po prostu nie mają swojego pojazdu, inni uważają, że ich samochód nie sprawdzi się w długiej trasie. Jednak wynajem samochodów nadal bywa przyczyną wielu wątpliwości. Zdarza się, że osoba kierująca wypożyczonym samochodem, bierze udział w kolizji drogowej. Niestety niewiele ludzi wie, jak postępować w przypadku szkody podczas wynajmu samochodu.
Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości!

O czym pamiętać przed wypożyczeniem samochodu?

Wiadomo, że nikt nie chce myśleć o nieprzyjemnych kwestiach przed wyjazdem na wakacje. Jednak na ewentualną szkodę warto przygotować się jeszcze przed wynajmem samochodu. Oczywiście w większości przypadków nie dochodzi do wypadków ani stłuczek. Jednak warto być gotowym na tego typu nieprzyjemne niespodzianki.
Dlatego w czasie wynajmu samochodu należy się upewnić, czy przeszedł on wszystkie niezbędne kontrole. Dodatkowo trzeba sprawdzić ważność jego ubezpieczenia OC. Te kwestie mogą nas uratować, jeżeli dojdzie do niespodziewanej kolizji. Większość wypożyczalni zapewnia ubezpieczenie OC,

Wypożyczalnia Samochodów Warszawa
Wypożyczalnia Samochodów Warszawa

dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje wszystkie wyrządzone szkody. W dodatku wiele tego przedsiębiorstw decyduje się na wykupienie AC. Taka opcja gwarantuje wypłatę ubezpieczenia nawet w sytuacji, gdy to osoba kierująca wypożyczonym samochodem jest sprawdzą wypadku lub stłuczki. Jednak w tym przypadku ubezpieczenie nie zawsze pokrywa 100% szkód. Dlatego przed wypożyczeniem samochodu należy przeczytać dokładnie wszystkie warunki, aby wiedzieć, co nas czeka w razie kolizji.

Jak się zachować w przypadku kolizji wypożyczonym samochodem?

Nikt nie chce, żeby mu się przytrafiła kolizacja. Nie ważne, czy własnym, czy wypożyczonym samochodem. Jednak na wszelki wypadek warto wiedzieć wcześniej, jak w takim przypadku postępować. Niestety nawet, gdy jesteśmy bardzo ostrożnym i przezornym kierowcą, to ryzyko kolizji nas również dotyczy. Jak więc postępować w takiej sytuacji?

  • Pierwszym krokiem w przypadku kolizji wypożyczonym samochodem powinno być jego dokładne zabezpieczenie. W ten sposób uniemożliwi dalsze uszkadzanie.
  • Kolejnym ważnym krokiem jest wezwanie policji, której zadaniem będzie dokładne ustalenie przebiegu zdarzenia. Jest to szczególnie ważne, gdy występują jakiekolwiek wątpliwości, kto zawinił w czasie stłuczki.

Uwaga: Nie spisujemy oświadczania na korzyść sprawcy, bo sprawca może się wymigać od odpowiedzialności za powstałe szkody.
Wiele osób może popełnić poważny błąd w czasie kolizji wypożyczonym pojazdem, gdy wskazanie sprawcy jest oczywiste. Wówczas rezygnują z wezwania policji i decydują się na spisanie oświadczenia na korzyść sprawcy. W chwili wypadku to rozwiązanie może się wydawać proste i bardzo szybkie. Niestety może wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami. W przyszłości bowiem sprawca może uciekać od odpowiedzialności za wyrządzone szkody. W takiej sytuacji możemy odpowiadać finansowo za wszystkie wyrządzone szkody. Dlatego tak ważne jest wezwanie policji nawet, gdy sprawca nas zapewnia, że jest uczciwy i bierze winę na siebie.

Co należy zrobić po przyjeździe policji na miejsce wypadku?

Nasze postępowanie po przyjeździe policji również jest bardzo ważne. Jeżeli dokładnie wywiążemy się z naszych obowiązków, to możemy być pewni, że unikniemy wszystkich nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego po przyjeździe policji należy spisać oświadczenie kolizji drogowej, które następnie będzie trzeba przekazać do wypożyczalni. Taki dokument musi zawierać następujące informacje:

  • datę oraz godzinę wyrządzenia szkody;
  • miejsce zdarzenia (ulica, na której doszło do kolizji drogowej);
  • numery rejestracyjne obydwu samochodów;
  • opis zdarzenia (informacje, w jaki sposób doszło do kolizji);
  • numery polis ubezpieczeniowych (sprawcy);
  • imię i nazwisko poszkodowanego;
  • numery kontaktowego do poszkodowanego oraz sprawcy;
  • adres komisariatu policji, który podjął interwencje na miejscu zdarzenia.

Ważne jest również przygotowanie dokładnej dokumentacji fotograficznej. Przede wszystkim powinna ona zawierać zdjęcia uszkodzenia samochodu poszkodowanego oraz uszkodzeń sprawcy. Należy pamiętać, żeby dokładnie skompletować wszystkie powyższe informacje, ponieważ assistance oraz samochód zastępczy będą zgłaszane z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji drogowej.

Jak postępować po odjeździe policji?

Kolejnym ważnym krokiem w przypadku kolizji wynajętym samochodem jest zgłoszenie tego faktu wypożyczalni. Należy to zrobić w ciągu 12 godzin od zdarzenia. Należy też pamiętać, że w przypadku braku informacji lub niewezwania policji, poniesiemy pełną odpowiedzialność za zdarzenie. Możemy zostać również obciążeniu kosztami naprawy samochodu.
Dlatego w czasie kolizji drogowej należy zachować spokój i opanowanie. Tylko dzięki temu będziemy w stanie przebrnąć przez wszystkie niezbędne procedury. Jeżeli mamy pewne wątpliwości, jak postępować w trakcie zdarzenia, to warto je rozwiać już w trakcie wypożyczania samochodu. Każda wypożyczalnia może mieć bowiem dodatkowe procedury, o których nie należy zapominać.
Zobacz również: Wypożyczalnia Samochodów Warszawa | Wypożyczalnia aut WarszawaWynajem samochodów Warszawa

Poprzedni artykuł

Działanie wypożyczalni samochodów w czasie pandemii koronawirusa

Następny artykuł

Wynajem samochodów na wakacje 2021

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.