Wynajem auta – jak zaoszczędzić w Warszawie? Jeśli myślisz, że wynajęcie komfortowego, bezpiecznego, nowoczesnego samochodu w stolicy musi równać się nadwyrężeniu budżetu domowego – czas to zmienić! Jak się okazuje, wynajem auta może być dziś nie tylko sprawny i wygodny, ale również korzystny finansowo (pod warunkiem, że znajdziesz odpowiednią wypożyczalnię samochodów!). Kiedy wynajem auta w Warszawie może przydać Ci się najbardziej? Przede wszystkim wtedy, kiedy chcesz załatwić jak najwięcej rzeczy w krótkim czasie – niezależnie od tego czy dotyczą one spraw prywatnych, czy służbowych!
Wynajem auta – od czego zależy jego koszt?
Poruszane tematy
Koszt wynajmu samochodu może zależeć od wielu czynników – wśród których wyróżniamy:
Typ samochodu – cena za wynajem pojazdu naturalnie różni się w zależności od klasy auta. Samochody luksusowe, sportowe, SUV-y są zazwyczaj droższe niż ekonomiczne modele – co warto mieć na uwadze, wybierając auto do podróżowania po Warszawie.
Okres wynajmu – długość wynajmu ma znaczący wpływ na koszt całego przedsięwzięcia. Co ciekawe, niejednokrotnie długoterminowy wynajem jest tańszy w przeliczeniu na dzień niż ten krótkoterminowy.
Lokalizacja – koszty wynajmu mogą się różnić w zależności od lokalizacji – co oznacza, że z oczywistych względów wypożyczenie samochodu w Warszawie będzie droższe niż to w innych miastach (szczególnie mniejszych).
Sezonowość – za wypożyczenie pojazdu w tak zwanym „sezonie wysokim” (na przykład podczas wakacji) zapłacimy nieco więcej niż za wynajem w innym, mniej obleganym terminie.
Polisa ubezpieczeniowa – koszty ubezpieczenia mogą znacząco wpływać na ostateczną cenę wynajmu – dlatego też, decydując się na dodatkowe ubezpieczenia (takie jak ochrona przed kradzieżą czy ubezpieczenie od kolizji), powinniśmy liczyć się z większym kosztem.
Ewentualne usługi dodatkowe – benefity w postaci chociażby GPS-a, fotelika dla dzieci czy pełnego baku paliwa to dodatkowe koszty, których – nie decydując się na usługi dodatkowe – jak najbardziej da się uniknąć!
Wiek kierowcy – w niektórych wypożyczalniach finalny koszt zależy również od wieku kierowcy – ci do 25. roku życia zwykle muszą zapłacić więcej niż bardziej doświadczeni zmotoryzowani.
Kwestie, związane z zatankowaniem auta – część wypożyczalni wymaga, aby wynajęte auto zostało zwrócone z pełnym bakiem paliwa, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Limit przejechanych kilometrów – niektóre wypożyczalnie bazują na tak zwanym „limicie kilometrów”, który można przejechać w czasie, na jakie zostało wynajęte auto. Przekroczenie tego limitu może oczywiście wiązać się z dodatkowymi opłatami.
Polityka zwrotów – zwrot pojazdu w innym miejscu niż to ustalone z wypożyczalnią może obciążyć nas nieplanowanymi kosztami (dlatego warto zadbać o to, aby odstawić auto na czas tam, gdzie umówiły się obie strony).
Wynajem auta w stolicy – z jakimi kosztami może się wiązać?
Wynajem auta w mieście jakim jest Warszawa będzie oczywiście nieco droższy niż wypożyczenie samochodu w mniejszej miejscowości. Jeśli dodatkowo chcemy zarezerwować pojazd w okresie „obleganym” przez wiele osób – na przykład turystów w czasie wakacji – kwota, jaką zapłacimy będzie jeszcze większa. Na jakie koszta warto więc przygotować się, chcąc wynająć bezpieczny, wygodny i estetyczny pojazd do podróżowania w celu prywatnym lub zawodowym?
Podstawowa opłata za wynajem – koszt podstawowej opłaty za wynajem naturalnie będzie różnił się, w zależności od chociażby klasy samochodu. Inną kwotą objęty będzie samochód ekonomiczny, o nieskomplikowanym wyposażeniu – inny koszt poniesiemy za auto luksusowe czy SUV-a.
Ubezpieczenie – do opłaty podstawowej za pojazd powinniśmy doliczyć standardowe ubezpieczenie, które jest zazwyczaj uwzględnione już w cenie wynajmu. Co ciekawe, dodatkowe polisy – na przykład ochrona przed kradzieżą czy ubezpieczenie od kolizji – mogą wynieść nas nawet kilkadziesiąt złotych za dobę.
Dodatkowe usługi i akcesoria – chcesz podróżować z nowoczesnym GPS-em? A może potrzebujesz bezpiecznego, komfortowego fotelika dla najmłodszego pasażera? Za usługi dodatkowe płacisz – jak sama nazwa wskazuje – dodatkowo, jednak dla własnej wygody jak najbardziej warto się w nie zaopatrzyć!
Polityka paliwowa – pojazd, który jest wynajmowany z pełnym bakiem paliwa, musi być zwrócony również z pełnym bakiem. Jeśli nie oddamy go z uwzględnieniem tej istotnej kwestii – zostaniemy obciążeni nie tylko za paliwo, ale również usługę jego uzupełnienia, która może wynieść nas nawet kilkadziesiąt złotych.
Opłaty dla młodego kierowcy – jeśli nie ukończyłeś / aś 25. roku życia, a przy tym chcesz wynająć samochód w Warszawie, przygotuj się na uiszczenie dodatkowej opłaty (zwykle wynoszącej kilkadziesiąt złotych za dzień).
Przekroczenie limitu kilometrów – kiedy przekroczymy dzienny limit kilometrów (w zależności od pojazdu, może się on różnić – nawet znacząco!), prawdopodobnie czeka konieczność dodatkowej zapłaty.
Pamiętajmy, że jeśli nasz budżet jest ograniczony bądź też chcemy realnie zaoszczędzić na wynajmie pojazdu w Warszawie – jak najbardziej możemy wybrać ekonomiczne, nieskomplikowane auto, które pozostaje w pełni bezpieczne i wygodne, zamiast decydować się na to bardziej luksusowe, „prestiżowe”, najwyższej klasy. Wszystko zależy oczywiście od naszych potrzeb i oczekiwań – jednak w profesjonalnej wypożyczalni aut z całą pewnością bez problemu znajdziemy zarówno bardziej ekonomiczną, jak i ekskluzywną opcję!
Jak zaoszczędzić na wynajmie samochodu w Warszawie?
Choć naturalnie wynajem samochodu w Warszawie nie będzie należał do najtańszych – ze względu na chociażby samą specyfikę miasta – możemy poczynić kilka konkretnych kroków w celu podreperowania budżetu domowego. Jednym z nich jest wyżej wspomniany wybór auta ekonomicznego – niewymyślnego, pozbawionego blichtru i ekskluzywności, a przy tym spełniającego wszystkie najważniejsze funkcje. Co więcej, jeśli regularnie wynajmujemy pojazd w Warszawie możemy skorzystać z atrakcyjnej możliwości „zyskaj polecając”, dającej rabat od 5 do nawet 10% na wypożyczenie auta. Co zrobić, aby móc skorzystać z oferty? Przede wszystkim – zaobserwować stronę wypożyczalni w social mediach, udostępnić zdjęcie wypożyczalni na swoim facebookowym koncie, a następnie zaprosić wszystkich swoich znajomych do polubienia strony wypożyczalni. To proste kroki, które nic nas nie kosztują – a które mogą realnie poprawić stan naszego rachunku! Wybierając wypożyczalnie samochodów w stolicy – sprawdźmy dokładne warunki w umowie, flotę danego miejsca oraz ewentualne usługi dodatkowe (jeśli są nam potrzebne).
Czytaj więcej:
Gdzie wynająć auto w Warszawie – przewodnik
Car rental Sardinia – how to rent a car for your holiday?
Car rental Sardinia – why is it worth using?
Wynajem samochodów Sardynia – jak wypożyczyć auto na wakacje?
Wypożyczalnia samochodów Sardynia – dlaczego warto z niej skorzystać?