Wynajem długoterminowy Wypożyczalnia samochodów

Wynajem samochodu jako alternatywa dla leasingu

Czym jest leasing?

Wynajem samochodu jako alternatywa dla leasingu.
Leasing jest to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy finansującym a korzystającym. Występuje w dwóch odmianach: leasingu operacyjnym i finansowym. W najprostszym ujęciu leasing podobny jest do zakupu na raty. Polega na tym, że firma wynajmująca oddaje samochód, do prywatnego użytku klientowi w zamian za comiesięczne opłaty, których wartość powinna zostać określona w umowie. Korzystający ma obowiązek użytkować samochód w sposób określony w umowie, a gdy ona tego nie określa – w sposób adekwatny do właściwości i zgodnie z przeznaczeniem danego przedmiotu.
Firma wynajmująca ma prawo umieścić w umowie pewne ograniczenia w korzystaniu z samochodu. Osoba wynajmująca nowe auto nie może samodzielnie dokonywać zmian w pojeździe, chyba, że zachodzi takowa potrzeba wskutek zdarzeń losowych, np. wymiana koła. Po zakończeniu umowy leasingu może dojść do przekazania własności pojazdu, jeśli strony zawarły to w umowie. W polskim systemie prawa umowa leasingu jest regulowana przez Kodeks cywilny.

Na czym polega wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy stanowi korzystną alternatywę dla zakupu nowego samochodu w ramach leasingu bądź kredytu bankowego. Wynajmem długoterminowym nazywamy wypożyczenie pojazdu na określony w umowie czas, zwykle obejmuje on okres od 1 miesiąca do 5 lat Podczas trwania umowy najmu osoba, która korzysta z pojazdu nie musi martwić się o wszelkie zadania i koszty związane z eksploatacją pojazdu, gdyż jego właścicielem pozostaje firma wynajmująca. Najemca może dysponować samochodem wedle własnego uznania. Z perspektywy podatkowej, wynajem długoterminowy traktowany jest jako leasing operacyjny, bez konieczności jaką jest wykup pojazdu po wygaśnięciu terminu umowy. Cechą charakterystyczną umowy wynajmu długoterminowego jest wpisanie w nią maksymalnego limitu rocznego przebiegu samochodu.

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy jest przeznaczony dla osób, które cenią sobie wygodę oraz są gotowi za nią zapłacić. Comiesięczna, stała rata pokrywa wszelkie koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem pojazdu, z wyjątkiem paliwa. Po zakończonej umowie najczęściej następuje zwrot pojazdu firmie wynajmującej. Dzięki temu zostaje wyeliminowany problem poszukiwania nowego nabywcy samochodu, co dla wielu osób okazuje się być dużym udogodnieniem.

Poprzedni artykuł

Auto z wypożyczalni – na jaki samochód warto się zdecydować?

Następny artykuł

Podróż w dobie pandemii – dlaczego warto wybrać właśnie samochód z wypożyczalni?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.