Aktualności

Jak poprawnie przeprowadzić holowanie samochodu?

Holowanie samochodu. Holowanie samochodu prawdopodobnie nie jest marzeniem żadnego kierowcy. Niestety, poruszanie się autem  stwarza ryzyko drobnych i większych awarii, które mogą skutkować koniecznością wzięcia pojazdu na hol. Jak to zrobić?

Teoretycznie holowanie samochodu wydaje się  łatwym zajęciem –  wystarczy połączyć linką dwa auta i gotowe. Taki sposób myślenia tylko pozornie jest właściwy, w rzeczywistości aby zrobić to prawidłowo  potrzeba odpowiedniej wiedzy i kilku informacji praktycznych. O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem holowania?

W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami holować samochód.

Sytuacje, w których najczęściej dochodzi do konieczności holowania samochodu

Kierowca powinien  być przygotowany na każdą ewentualność. Na drodze może zdarzyć się wszystko – od drobnej usterki  po poważną awarię lub stłuczkę uniemożliwiającą dalszą jazdę. Lista nieoczekiwanych sytuacji, które całkowicie unieruchomią pojazd jest bardzo długa. Najczęściej holujemy auta zimą,  ponieważ przy dużym mrozie ryzyko niesprawności samochodu znacznie wzrasta, przyczyną może być paliwo gorszej jakości, zamarznięcie przewodów paliwowych lub innych elementów oraz słaby akumulator, bez którego nawet nie uruchomimy  auta.

Holowanie może odbywać się na kilka sposobów – często w pakiecie ubezpieczeniowym posiadamy opcje holowania na koszt ubezpieczyciela, to dla kierowcy najwygodniejsze rozwiązanie, w innym przypadku należy wezwać holownik, lawetę lub poprosić o pomoc znajomego ze sprawnym samochodem.

Zgodne z przepisami holowanie samochodu wymaga stosowania konkretnych wymagań  oraz jasno określonych środków ostrożności, jakich dokładnie?

Jakie warunki muszą spełnić kierowcy
i ich pojazdy, aby jeden z  nich mógł  bezpiecznie holować drugi

Holowanie samochodu nie może powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa  w ruchu drogowym i dlatego niezbędne jest stosowanie określonych prawem wymagań:

  • Linka holownicza musi mieć 4 – 6 metrów długości i powinna  być oznaczona białymi i czerwonymi pasami ułożonymi naprzemiennie albo żółtą lub czerwoną chorągiewką.
  • Sztywny hol nie może być dłuższy  niż 3 metry.
  • Obaj kierowcy muszą być trzeźwi – taka oczywistość, że aż wstyd o tym wspominać, nie mniej warto mieć na uwadze, że kierowca holowanego pojazdu nie może być pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających, obowiązują go takie same przepisy jak każdego innego uczestnika ruchu (  mimo, że porusza się po drodze w  nieco odmienny sposób).
  • Samochód holujący powinien posiadać odpowiednią masę i moc – wydaje się logiczne, że samochód cięższy,
    o mocnym silniku holuje auto lżejsze. W drugą stronę niby też można, ale raczej  nie jest to najlepszy pomysł.
  • Auto holowane musi mieć sprawny układ kierowniczy i hamulcowy, w innym przypadku holowanie jest wykluczone i należy wybrać inne rozwiązanie np. transport uszkodzonego samochodu na lawecie. Sprawne muszą być także koła i zawieszenie, stacyjka oraz zewnętrzne oświetlenie (  np. stłuczony podczas kolizji kierunkowskaz uniemożliwia holowanie). Nie można holować auta z popsutą kartą zastępującą kluczyk i bez aktualnego ubezpieczenia OC.
  • Ze względu na możliwość uszkodzenia nie wolno holować aut z automatycznymi skrzyniami biegów ( dotyczy większości z nich ), samochodów z napędem na cztery koła oraz z napędem hybrydowym i elektrycznym.
  • Trójkąt ostrzegawczy –  wg obowiązujących przepisów  – powinien być umieszczony z tyłu holowanego pojazdu, po jego lewej stronie. Sposób mocowania jest dowolny, ważne, żeby był widoczny.
  • Zarówno pojazd holujący, jak i holowany muszą być wyposażone w odpowiednie punkty do mocowania linki holowniczej lub sztywnego holu. Najlepiej, gdy samochód holujący posiada hak holowniczy.  Natomiast
    w aucie  holowanym mocuje się tzw. ucho holownicze będące fabrycznym wyposażeniem danego modelu samochodu. Od sposobu połączenia obu pojazdów – holującego i holowanego –  zależy zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego i dlatego należy zrobić to wyjątkowo starannie, aby  nie doszło do rozłączenia pojazdów trakcie holowania.

Linki holownicze dostępne są w różnych wersjach, najczęściej używa się standardowych lub kinetycznych. Różnią się  m.in. tym, że kinetyczna jest bardziej sprężysta.

Zasady obowiązujące w trakcie holowania samochodu

Holowanie wydaje się nieskomplikowane, jednak wymaga pewnych umiejętności oraz znajomości obowiązujących
w tym zakresie przepisów:

  • dopuszczalna prędkość dla takiego zespołu pojazdów wynosi 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/ h poza  nim
  • pojazd holowany ma obowiązek włączenia świateł mijania, w trakcie holowania – wbrew częstemu przekonaniu, że tak trzeba – nie używamy świateł awaryjnych
  • lina holownicza nie powinna zwisać zbyt luźno, jest to wyjątkowo ważne np. podczas zjazdu ze wzniesienia, kiedy pojazd holowany może na  nią najechać i spowodować zerwanie
  • należy umiejętnie i z wyczuciem ruszać oraz hamować ( unikać szarpania), aby nie zerwać liny lub w inny sposób  nie uszkodzić mocowania
  • samochód holujący powinien wchodzić w zakręty szeroko, z zapasem ułatwiającym ten manewr pojazdowi holowanemu.

Zawsze może się zdarzyć, że będziemy potrzebować pomocy na drodze lub to my będziemy mogli udzielić jej innemu kierowcy. Dlatego warto wozić ze sobą linkę holowniczą, mimo, że nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Jedną z wielu zalet korzystania z usług wypożyczalni samochodów i poruszania się wynajętym autem jest poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie daje umowa zapewniająca pomoc na drodze w razie niespodziewanych zdarzeń, łącznie z  odholowaniem uszkodzonego pojazdu i dostarczeniem samochodu zastępczego. 

Warunki wynajęcia samochodu w Euro Style Rent a Car są doskonałe dla naszych klientów, serdecznie zapraszamy do kontaktu 

Poprzedni artykuł

Wynajmij samochód na jesień

Następny artykuł

Obowiązkowe wyposażenie w samochodzie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Rezerwacja Auta