Aktualności Przepisy drogowe

Obowiązkowe wyposażenie w samochodzie

Obowiązkowe wyposażenie w samochodzie. Obowiązkowe wyposażenie samochodu, które określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
z dnia 31 grudnia 2002 roku, wynika głównie z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.

Auto poruszające się po drodze musi być sprawne, musi posiadać ważny przegląd techniczny, ubezpieczenie OC i odpowiednie wyposażenie. Za wszystkie te elementy  pod groźbą mandatu odpowiada kierowca.  Co musi znajdować się w samochodzie? Czy wystarczy poprzestać na wyposażeniu wymaganym prawnie, czy warto uzupełnić je o przedmioty  nieobowiązkowe, a jednak przydatne na drodze?

Obowiązkowe wyposażenie w samochodzie

Obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu w Polsce

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce to gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz tablica rejestracyjna. 

  • GAŚNICA – musi posiadać homologację. Wymagana pojemność to przynajmniej 1 kg. Eksperci zalecają typ ABC – do gaszenia płynów, gazów
    i ciał stałych. Gaśnicę powinniśmy raz do roku oddawać do przeglądu i aktualizować datę jej ważności.  Za brak gaśnicy otrzymamy mandat, natomiast ( co ciekawe! ) nie ma kary, jeśli jest ona ” przeterminowana”. Istotne jest miejsce przechowywania gaśnicy, gdyż według przepisów powinna ona być łatwo dostępna, więc odpada np. bagażnik.
  • TRÓJKĄT OSTRZEGAWCZY – również ze znakiem homologacji. Używany jest głównie do sygnalizowania awarii lub wypadku innym uczestnikom ruchu.
  • TABLICA REJESTRACYJNA – musi być prawidłowo zamocowana, widoczna, czysta
    i czytelna.

Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca?

Od kilku lat, a dokładnie od 1 października 2018 roku, nie ma obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego oraz papierowego potwierdzenia ubezpieczenia OC. Policja ma  elektroniczny dostęp do tych danych poprzez CEPiK, czyli Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców.

Nieco później, bo w 2020 roku, zniesiono obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy. Dotyczy to jednak wyłącznie dokumentów wydanych w Polsce, jeśli dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów został wydany w innym kraju – powinieneś mieć go przy sobie.

Kierowca w trakcie kontroli drogowej musi przedstawić dokument potwierdzający jego tożsamość, może to być dowód osobisty.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu a przegląd techniczny

Niestety, brak obowiązkowego wyposażenia, najczęściej gaśnicy, dyskwalifikuje pojazd podczas przeglądu technicznego. Samochód  nie zaliczy badań i – pomimo dobrego stanu technicznego –
–  nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego.

Co warto mieć w samochodzie, czyli wyposażenie nieobowiązkowe,
a przydatne

Każdy kierowca doskonale wie, że nie da się przewidzieć niespodziewanych awarii, usterek czy innych zdarzeń losowych. Sytuacje kryzysowe nie omijają jednak nikogo, warto więc być przezornym  i zabezpieczyć się na różne ewentualności. Co warto wozić w samochodzie? Oto lista najczęściej potrzebnych akcesoriów:

  • APTECZKA  –  nie jest obowiązkowa, mimo, że powszechnie panuje zupełnie odmienne przekonanie i wiele osób wymienia ją na pierwszym miejscu, jako główny element wyposażenia.  Warto od razu zaznaczyć, że apteczka jest obowiązkowa w pojazdach zajmujących się przewozem osób np. taksówkach, autobusach, samochodach do nauki jazdy. Ten obowiązek nie dotyczy samochodów prywatnych.  Prawidłowo zaopatrzona apteczka powinna jednak znaleźć się w każdym samochodzie, nigdy  bowiem nie wiadomo kiedy może się przydać.  Poza tym umożliwi  udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym
    w wypadku drogowym, do czego jesteśmy prawnie zobligowani. W apteczce powinny znajdować się m.in.  środki opatrunkowe  (plastry, opatrunki), środki dezynfekujące, opaski elastyczne, nożyczki, rękawiczki jednorazowe, koc termoizolacyjny, chusta trójkątna, opaska uciskowa.
  • KAMIZELKA ODBLASKOWA – będzie przydatna po opuszczeniu auta, np. w trakcie wymiany koła czy ustawiania trójkąta ostrzegawczego .
  • ZESTAW NARZĘDZI.
  • KOŁO ZAPASOWE.
  • LEWAREK.
  • LINKA HOLOWNICZA.
  • KABLE ROZRUCHOWE. 
  • LATARKA.

Jakie kary grożą za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu?

Obowiązkiem kierowcy jest stosować się do określonych prawnie  przepisów, dotyczy to również właściwego wyposażenia samochodu. W przypadku zaniedbań w tej kwestii narażasz się na otrzymanie  mandatu karnego.

Wysokość mandatu zależy od rodzaju przewinienia, jesteś bowiem zobowiązany nie tylko posiadać, ale również  prawidłowo  przewozić i użytkować elementy wyposażenia samochodu:

  • Brak gaśnicy  lub trójkąta ostrzegawczego to koszt w granicach 20  –  500 zł
  • Holujesz pojazd, a nieoznakowałeś go trójkątem ostrzegawczym? Zapłacisz 150 zł
  • Nieprawidłowe ustawienie trójkąta na drodze ekspresowej lub autostradzie kosztuje 300 zł
  • Nie zasygnalizowałeś trójkątem postoju w wyniku awarii lub stłuczki? Takie zaniedbanie to wydatek 150 zł
  • Tablica rejestracyjna nie spełnia wymogów –  jest źle zamontowana, nieoświetlona, nieczytelna? Mandat wyniesie 100 zł.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą – co warto wiedzieć przed wyjazdem z Polski?

Samochód musi być wyposażony w akcesoria obowiązujące w kraju jego rejestracji. W naszym przypadku do podróży poza granice wystarczy więc gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Tyle teoria. W praktyce często podczas kontroli stosowane są lokalne przepisy,  najczęściej dotyczą konieczności posiadania apteczki i kamizelki odblaskowej. Warto więc przed zagraniczną podróżą  zaopatrzyć się w te elementy i tym sposobem uniknąć stresujących sytuacji z policją danego kraju.

Wypożyczając samochód w Euro Style Rent a Car nie musisz martwić się o jego podstawowe wyposażenie, otrzymujesz auto spełniające wysokie standardy. Twoim udziałem jest głównie przyjemność z poruszania się wygodnym i nowoczesnym samochodem wybranej marki. Wyposażenie dodatkowe? Oczywiście. Na życzenie klienta dostosujemy wybrany model auta do jego potrzeb i zainstalujemy np. fotelik dziecięcy czy dodatkowy bagażnik dachowy przed dalszą podróżą.

Zapraszamy do kontaktu. Euro Style Rent a Car .

Poprzedni artykuł

Jak poprawnie przeprowadzić holowanie samochodu?

Następny artykuł

Jak poprawnie i bezpiecznie uruchomić samochód z kabli rozruchowych

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.