Aktualności

Wynajem samochodu zastępczego z AC ( autocasco )

Wynajem samochodu zastępczego
z AC ( autocasco )

Auto zastępcze na czas naprawy  – Czy każde ubezpieczenie AC gwarantuje otrzymanie samochodu zastępczego?

Samochód zastępczy można otrzymać na dwa sposoby – z własnego ubezpieczenia AC lub OC sprawcy wypadku.

Do niedawna polscy kierowcy nie mieli możliwości korzystania z samochodów zastępczych z OC sprawcy, głównym powodem  była odmowa ze strony towarzystw ubezpieczeniowych. Sytuacja uległa zmianie w 2011 roku,  gdy decyzją Sądu Najwyższego zmieniono interpretację przepisów na korzyść poszkodowanego kierowcy. Oczywiście trzeba wykazać, że samochód jest  niezbędny do wypełniania codziennych obowiązków, a nie ma w gospodarstwie domowym innego pojazdu do dyspozycji, nie mniej główny argument ubezpieczycieli, czyli możliwość poruszania się komunikacją miejską, został przez Sąd Najwyższy odrzucony.

W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na innej opcji, a mianowicie – czy posiadając polisę AC zawsze mamy zapewniony samochód zastępczy?

Ubezpieczenie AC ( autocasco ) a samochód zastępczy

Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne, nieobowiązkowe, dodatkowo płatne, a mimo  to nie zawsze towarzystwo ubezpieczeniowe zgadza się na jego zawarcie.  Odmowy przeważnie dotyczą starszych pojazdów, które z założenia mogą generować częstsze awarie, czyli zwiększać koszty ubezpieczyciela poprzez wypłatę odszkodowań. Granicę wieku pojazdu określają wewnętrzne przepisy firmy ubezpieczeniowej,  najczęściej  do ubezpieczenia dopuszczane są  samochody maksymalnie  10 – letnie, a tylko w wyjątkowych przypadkach nawet 15 – letnie. Właściciele starszych pojazdów mogą korzystać z AC jeśli przedłużą obecną polisę w tej samej firmie na kolejny rok.

Niestety, podstawowa polisa AC nie zapewnia samochodu zastępczego.

Samochód zastępczy z AC – kiedy przysługuje?

Samochód zastępczy otrzymasz w przypadku, gdy wykupisz dodatkową polisę AC, czyli rozszerzysz jej pierwotny zakres. Wiąże się to oczywiście z większymi kosztami, ale zapewnia poczucie bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych okoliczności np. kolizji czy kradzieży pojazdu. Polisę AC często uzupełnia się dodatkowym pakietem ubezpieczeń Assistance ( bezpłatnie ), który również zapewnia opiekę kierowcy, jednak jego podstawowy zakres jest dość ograniczony. Chcąc rozszerzyć pakiet musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia wyższej składki.

Niezwykle ważne jest, aby przed zawarciem polisy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi u danego ubezpieczyciela Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia ( OWU ) określają one m.in.:

 • w jakich przypadkach ubezpieczyciel może odmówić pomocy
 • czy pomoc jest ograniczona do terenu Polski, czy obowiązuje również poza jej granicami
 • jak ubezpieczyciel definiuje poszczególne zdarzenia np. awarię, kolizję, wypadek czy kradzież, ponieważ od tego zależy uznanie – lub nie – ewentualnych roszczeń
 • jakie limity obowiązują – np. na ile dni przysługuje samochód zastępczy, do jakiej kwoty zostaną zwrócone  poniesione
  ( i udokumentowane )koszty.

Taka wiedza pomoże w negocjowaniu dla siebie jak najlepszych  zapisów, a  poza tym warto dokładnie wiedzieć, co przysługuje
z racji posiadanej polisy.

Zakres odpowiedzialności AC jest inny u każdego ubezpieczyciela, warto zorientować się w ofercie i wybrać tę, która najlepiej zabezpieczy Twoje  potrzeby i będzie adekwatna do wysokości składki.  Dobra polisa AC zapewnia auto zastępcze od dnia kolizji do momentu odebrania naprawionego pojazdu, bez względu na to, jak długo trwa np. sprowadzenie odpowiednich części.

Jak otrzymać samochód zastępczy z AC ?

Jak postępować w przypadku zdarzenia, które uniemożliwia dalsze użytkowanie  własnego pojazdu? Bez względu na to, u którego ubezpieczyciela posiadasz AC musisz dopełnić niezbędnych formalności:

 • Jak najszybciej  ( telefonicznie lub  mailowo ) poinformuj ubezpieczyciela o szkodzie.
 • Dokładnie omów zasady, na jakich otrzymasz samochód zastępczy.
 • Podpisz umowę z wypożyczalnią samochodów wskazaną przez firmę ubezpieczeniową lub wybraną osobiście.
 • UWAGA! Musisz bezwzględnie przestrzegać terminu zgłoszenia szkody, który został wskazany w OWU ( Ogólne Warunki Ubezpieczenia – wspomniane wcześniej ) swojej firmy ubezpieczeniowej.   Niedotrzymanie terminu wiąże się z konsekwencjami – odszkodowanie może zostać zmniejszone lub nie dostaniesz zgody na auto zastępcze.

Właśnie w tym momencie przekonasz się, że warto jest znać OWU  i stosować się do zawartych w nich zasad, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty. Na co zwrócić uwagę?

Zasady korzystania z samochodu zastępczego
z AC

Chcąc uniknąć zbędnych kosztów musisz wiedzieć ( OWU ! ) w jaki sposób rozwiązane są niektóre istotne kwestie:

 • Kto płaci za samochód zastępczy? Jeśli posiadasz polisę, która zapewnia samochód zastępczy, to koszty wynajmu pokrywa ubezpieczyciel. Do Ciebie należ skrupulatne udokumentowanie wydatków i przestrzeganie ustalonych limitów.
 • Paliwo i ubezpieczenie – koszty eksploatacyjne samochodu zastępczego pokrywasz we własnym zakresie. Ubezpieczyciel nie zwraca za paliwo czy opłaty za przejazd komercyjnymi odcinkami dróg. Auto zastępcze może posiadać jedynie obowiązkowe OC bez AC,  sprawdź, czy tak jest w Twoim przypadku.
 • Czy są ograniczenia terytorialne?  Tak, są.  W większości przypadków samochodem zastępczym nie można wyjechać
  z kraju,  więc nie planuj zagranicznej podróży.
 • Co robić, jeśli ubezpieczyciel  oferuje auto zastępcze w innej klasie niż Twój samochód ? 

Auto zastępcze z AC a klasa samochodu –
W Euro Style Rent a Car otrzymasz samochód tej samej klasy

Posiadasz szkodę całkowitą luksusowego samochodu?

Przysługuje Ci samochód zastępczy tej samej klasy, nawet jeśli ubezpieczyciel twierdzi inaczej. W takim przypadku nie może zaproponować zwykłego, osobowego samochodu, a jeśli to zrobi – nie zgadzaj się. Auto zastępcze musi  spełniać standardy, do których przywykłeś i  zapewniać dotychczasowy komfort jazdy.

Wypożyczalnia samochodów luksusowych Warszawa 

W wypożyczalni Euro Style Rent a Car otrzymasz auto tej samej klasy co samochód, który użytkujesz.
A może nawet model będzie taki sam?

Nasza oferta dla klientów to  200 samochodów,  w tym wiele modeli luksusowych aut prestiżowych marek, więc idealne zastąpienie Twojego auta jest wielce prawdopodobne. Zapraszamy, otrzymanie samochodu zastępczego z Euro Style  poprzedzone jest prostymi procedurami:

 • W momencie, gdy kontaktujesz się z wypożyczalnią musisz dokładnie wiedzieć, jaką kwotą z autocasco  dysponujesz i jak  długo możesz użytkować auto zastępcze.
 • Na podstawie podanego budżetu wyliczamy, jaki samochód możemy zaoferować, a następnie przedstawiamy ofertę wraz
  z naszymi warunkami.
 • Po zaakceptowaniu przez Ciebie  propozycji wynajmu wystawiamy faktury do natychmiastowej opłaty, niezbędne do wydania samochodu.
 • Opłacone faktury przekazujesz do firmy ubezpieczeniowej i domagasz się zwrotu kosztów poniesionych z tytułu wynajmu samochodu zastępczego.
 • Samochody luksusowe Warszawa

Zobacz również:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł

Wymiana floty samochodowej w Euro Style Rent a Car – 100 nowych aut prestiżowej marki Mercedes – Benz

Następny artykuł

Całodobowy wynajem aut – W Euro Style Rent a Car otrzymasz samochód o każdej porze dnia i nocy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.