Przepisy drogowe

Wypożyczasz samochód? Lista zmian w przepisach drogowych na 2022

Lista zmian w przepisach drogowych na 2022

Wypożyczasz samochód? Koniecznie zapoznaj się ze zmianami w przepisach drogowych na 2022Rok! Bez różnicy, czy poruszasz się po drogach autem wypożyczonym czy też własnym, za każdym razem trzeba stosować się do przepisów drogowych. Dlatego, aby uniknąć wszelkich niedogodności warto się z nimi wcześniej zapoznać. Jakie zmiany w tym aspekcie nastąpiły od 1 stycznia 2022 roku? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Lista zmian w przepisach drogowych na 2022 rok

Zmiany w przepisach drogowych oraz nowy taryfikator mandatów to najważniejsze zmiany, które nastąpiły od 1 stycznia tego roku. W niniejszym wpisie zebraliśmy wszystkie zmiany, które w najbliższym czasie dotkną wszystkich polskich kierowców. Warto tutaj wspomnieć o nowej możliwości opłaty za płatne odcinki autostrad A2 oraz A4 (System e- TOLL). Wciąż niewiele kierowców o tym pamięta i zupełnie niepotrzebnie zatrzymuje się przy bramkach lub też posiada problemy techniczne.

Lista zmian w przepisach drogowych na 2022
Lista zmian w przepisach drogowych na 2022Rok!Lista zmian w przepisach drogowych na 2022

Wracając do głównego tematu artykułu. Pierwszą zmianą w 2022r jest nowy taryfikator mandatów. Z czym się warto liczyć kierując pojazd? Przede wszystkim z podwyższeniem wszelkich opłat mandatowych za przewinienia kierowców. Maksymalna kwota mandatu została ustalona na wysokości 5 tysięcy złotych z możliwością powiększenia opłaty o dodatkowe 30 tysięcy złotych nałożone przez sąd. Należy również pamiętać o karach w przewinieniach dotyczący pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa kosztuje nas obecnie nawet 1,5 tysiąca złotych. Co z punktami karnymi? One też ulegają podwyższeniu. Maksymalną stawkę 15 punktów karnych będzie można uzyskać w przypadku dwunastu wykroczeń. Mamy tutaj na myśli m.in. wyprzedzanie aut na przejściu dla pieszych, przekroczenie maksymalnej prędkości na drodze o więcej niż 50 km/h czy też kierowanie autorem w stanie ogólnej nietrzeźwości.

Nieco mniejszy wymiar kary – 13 punktów – uzyskamy w momencie przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 40 a mniej niż 50 km/h. Maksymalny dotychczasowy pułap 10 punktów karnych obecnie obowiązuje przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h, zawracanie na autostradach lub dogach ekspresowych czy też wjazd na przejazd kolejowy bez możliwości jego opuszczenia.

To co warto jeszcze zapamiętać to zmiany w mandatach przyznawanych za poszczególne wykroczenia. Wyprzedzanie pojazdów na przejściach dla pieszych może nas kosztować 1,5 tys. złotych. Przy jeździe po spożyciu alkoholu możemy liczyć się z karą do 2,5 tys. zł. Co ciekawe za karę jazdy po spożyciu zapłacą również użytkownicy hulajnóg. Kara w takim wypadku wyniesie 1 tys. zł, czyli dokładnie tak samo jak w przypadku rowerzystów.

8 punktów karnych kierowcy będą mogli dostać za m.in.:

  • niestosowanie się do znaków zakaz wyprzedzania;
  • zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych oraz w odległości mniejszej niż 10m przed lub za tym przejazdem;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania;
  • zagrożenie bezpieczeństwa osoby trzeciej znajdującej się w pojeździe lub poza nim.
  • oraz wiele innych…

Zobacz naszą ofertę: Wypożyczalnia Samochodów Warszawa

Zmiany również w polisach OC

Wyższe kary będą również dotyczyć wszystkich kierowców za brak ważnej polisy OC. Wyższe kwoty mandatów to tak naprawdę pokłosie wzrostu minimalnego wynagrodzenia z 2800 na 3010 zł brutto. Obecnie właściciele aut osobowych za brak ważnej polisy OC dłużej niż przez okres 14 dni zapłacą dwukrotność minimalnej pensji. Jest to więc większa opłata o 440 zł w porównaniu do roku ubiegłego. Należy tutaj również wspomnieć, że jeśli przerwa wyniesie od 4 do 14 dni, opłata wtedy wyniesie 3010 zł. Natomiast za maksymalnie 3 dni nieważności polisy OC kierowca zapłaci 1204 zł.

Podwyższenie opłat za brak ważności OC będą również dotyczyć motocyklistów czy kierowców samochodów ciężarowych, którzy to np. zapłacą więcej o 50 procent w porównaniu do użytkowników osobówek.

Wypożyczanie samochodów a zmiany przepisów drogowych

Wszelkie przedstawione przez nas zmiany dotyczą wszystkich kierowców. Bez różnicy czy użytkownik ruchu drogowego porusza się swoim prywatnym pojazdem czy wypożyczonym autem, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania nowych przepisów ruchu drogowego. W innym wypadku zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności. Od tego roku każda firma ubezpieczeniowa ma również wgląd do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jaki wniosek można z tego wyciągnąć? To, że stawki ubezpieczeń będą połączone z historią wykroczeń, o których nie będą się wliczać wyłącznie naliczone stłuczki, ale również liczba punktów karnych na koncie kierowcy. Im wyższa suma punktów nazbieranych ma koncie użytkownika, tym większa będzie opłata ubezpieczenia.

Zmiany będą również dotyczyć przeglądów rejestracyjnych. Jedną z nich jest konieczność wykonywania i archiwizowania zdjęć badanych pojazdów. Drugą z kolei zmianą, którą warto przytoczyć jest podwojenie stawki kary w przypadku spóźnienia się na przegląd o co najmniej 30 dni.

Jeżeli chcesz mieć pewność, co do jakości wypożyczonego auta, to koniecznie zainteresuj się naszą ofertą współpracy. Wypożyczalnia samochodów Euro Style działa na rynku już ponad 20 lat! Co nas wyróżnia? Przede wszystkim jest to indywidualny kontakt z każdym naszym klientem oraz ogromna wiedza naszych pracowników dotycząca motoryzacji. Jeśli marzysz o aucie osobowym, a może modelu luksusowym czy suvie w naszej wypożyczalni aut znajdziesz idealną propozycję dla siebie!

Poprzedni artykuł

Wypożyczenie samochodu na wyjazd na narty – z bagażnikiem na narty i łańcuchami śnieżnymi

Następny artykuł

System e-Toll – co powinieneś wiedzieć wynajmując samochód o systemie e-toll

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.