Aktualności Przepisy drogowe

System e-Toll – co powinieneś wiedzieć wynajmując samochód o systemie e-toll

System e-Toll

System e-Toll – co powinieneś wiedzieć wynajmując samochód o systemie e-tol. System e-TOLL to nowoczesny system poboru opłat zarządzany przez GDDKiA, który w 2021 roku zastąpił dotychczasowy system viaTOLL. W oparciu o technologię pozycjonowania satelitarnego mechanizm przekazuje w czasie rzeczywistym aktualną pozycję pojazdu oraz wymagania dotyczące opłat za drogi ekspresowe, krajowe oraz autostrady na wybranych odcinkach.

System spowodował m.in. zmiany polegające na usunięciu bramek z trasy, co znacznie przyspieszyło przejazd na wybranych odcinkach drogi.

  • Co powinieneś jeszcze wiedzieć na temat systemu e-TOLL wynajmując samochód?
  • ego dowiesz się z niniejszego artykułu!

System e-TOLL, co to dla nas oznacza?

Oznacza to, że możemy teraz wybrać najwygodniejszy sposób pobierania opłat na autostradzie. Za pomocą usługi e-TOLL zapłacimy za pomocą zewnętrznego systemu lokalizacji, aplikacji e-TOLL lub biletu zakupionego na stacji benzynowej. Dzięki pierwszej opcji opłata naliczana jest automatycznie i będziemy cieszyć się nieprzerwaną jazdą bez konieczności zatrzymywania się w poszukiwaniu karty płatniczej czy gotówki.

System e-Toll
System e-Toll

 

Obsługa systemu e-TOLL może wydawać się skomplikowana. W końcu mamy do czynienia z produktami opartymi na opłatach elektronicznych. Tak naprawdę jest wręcz przeciwnie! System oparty jest na technologii wykorzystującej pozycjonowanie satelitarne (tj. popularne narzędzia takie jak GPS) do określenia pozycji pojazdu. Trasa i związane z nią koszty są automatycznie obliczane przez system na podstawie urządzenia pozycjonującego w naszym samochodzie i wyświetlanej trasy przejazdu.

System e-TOLL oferuje wiele sposobów płatności za opłaty za przejazd na wybranych odcinkach dróg. W pierwszej kolejności możemy wybrać opcję przedpłaty, która ma zasilić konto, a następnie otrzymywać z niego środki w ramach dotychczasowej ścieżki realizacji przejazdu. Po drugie, bezpieczne rozliczenie w formie powtarzających się płatności.

W każdym przypadku mamy możliwość doładowania konta za pomocą szybkich przelewów, płatnością BLIK czy po prostu kartą.

Zobacz naszą ofertę: Wypożyczalnia Samochodów Warszawa

Jak można zintegrować się z systemem e-TOLL?

Istnieją 3 główne sposoby integracji ze wspomnianym już wcześniej systemem.

  1. ZSL – czyli Zewnętrzny System Lokalizacji. Do auta, ściślej ujmując z jego komputerem pokładowym, na stałe jest zintegrowany cały system. Jakie są zalety takiego rozwiązania. Co najważniejsze oprócz podstawowych informacji na temat koniecznych opłat dla użytkownika pojazdu, mamy również wgląd do ilości spalonego paliwa, czy też możemy przejrzeć sobie historię wszystkich tras.
  2. OBU – On Board Unite. Jest to nic innego jak przenośne urządzenie, które można zainstalować w wybranym przez Ciebie pojeździe w zależności od potrzeb. Takie rozwiązanie jest dedykowane zwłaszcza dla osób posiadających wiele pojazdów, które nie są dedykowane do stałych tras poprzez drogi płatne.
  3. Aplikacja e-TOLL na swoim smartfonie. Jedynym wymogiem, który należy spełnić jest ciągła aktywność internetowa i dostęp d danych lokalizacyjnych Twojego urządzenia. Taką aplikację można zainstalować bezpośrednio przez organy administracji rządowej, ale również przez podmioty zewnętrzne.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Po zakupieniu takiego biletu (obojętnie przez którą możliwość) musimy podać konkretną trasę, jaką zamierzamy przejechać tzw. „trasa od do”. Forma naliczenia opłat jest dokładnie identyczna jak dotychczas. Jedyna różnica polega na tym, że to sami wskazujemy długość naszego przejazdu. Ważność opłaty sprawdzana jest automatycznie elektronicznie. Wszystko za sprawą zainstalowanych kontrolnych urządzeń znajdujących się na wjazdach i wyjazdach autostrad. Pamiętaj, że jazda państwowymi odcinkami A2 oraz A4 bez wniesienia opłaty jest niedozwolona. Za przejazd bez upoważniającego biletu można zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Opłata ta jest zmniejszana o 100 zł w momencie uiszczenia opłaty w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania. Bez względu na to czy przejazd dokonujesz prywatnie swoim własnym samochodem czy też wynajmujesz auto, opłata za przejazd jest obowiązkowa!

Elektroniczna forma opłat za przejazd autostradami bez wątpienia ma swoje zalety. Po pierwsze rozwiązanie to zdejmuje wstrzymywanie aut na bramkach, a to przekłada się na mniejsze korkowanie pojazdów. Po drugie system e-TOLL do dużo wygodniejsza metoda płatności dla wszystkich kierowców. Jednakże wszystkie dogodności mogą posiadać pewne ograniczenia. Korzystając z aplikacji mobilnej trzeba mieć cały czas włączoną lokalizację swojego urządzenia. Ponadto, jak to przy wszystkich aplikacjach rządowych zdarzają się nieprawidłowości w działaniu. Rozwiązanie zapewne cały czas będzie rozwijane, jednakże na chwilę obecną jest w dalszym ciągu polecane wszystkim kierowcom.

Zobacz również:

Poprzedni artykuł

Wypożyczasz samochód? Lista zmian w przepisach drogowych na 2022

Następny artykuł

Aplikacja Yanosik w wypożyczalni samochodów Warszawa Euro Style Rent a Car

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.