Na jakiej zasadzie działa ubezpieczenie przy wynajmie samochodu. Chcesz wypożyczyć samochód na kilka dni, ale masz pytania, kto poniesie stratę w razie kolizji lub wypadku?
Wypożyczalnie samochodów również współpracują z firmami ubezpieczeniowymi, więc możesz zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi kosztami. Na jakiej zasadzie działa ubezpieczenie przy wynajmie samochodu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Wypożyczalnia samochodów Warszawa – jakie ubezpieczenia wykupuje?
Poruszane tematy
Jako właściciel wypożyczonego samochodu każda wypożyczalnia samochodów jest zobowiązana do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ponieważ notowania firm leasingowych są zdominowane przez pojazdy używane od kilku lat, zakup ubezpieczenia AC jest również ekonomicznie uzasadniony. Choć najemca pojazdu zawsze będzie korzystał z ubezpieczenia zapewnianego w ramach pakietu OC i AC, należy mieć na uwadze informacje o ograniczeniach i wyjątkach.
- Ubezpieczenie OC – jeśli kogoś uderzyłeś lub spowodowałeś uszkodzenie wynajmowanego samochodu, opłacalne będzie ubezpieczenie OC. Jednak to ubezpieczenie nie obejmuje wynajmowanych samochodów. W ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zwykle istnieje limit kwoty, którą można wypłacić.
- Ubezpieczenie AC – obowiązuje w przypadku naruszenia karoserii wypożyczanego samochodu. Podobnie jak inne rodzaje ubezpieczenia zwykle wymaga wniesienia własnej opłaty, czyli określonych kosztów naprawy, które należy zapłacić w przypadku uszkodzenia karoserii. Kwota zaliczki będzie się różnić w zależności od lokalizacji wynajmu, firmy wynajmującej i typu pojazdu, ale zwykle wynosi od 600 EUR nawet do 3500 EUR.
Należy pamiętać, że ubezpieczenie AC obejmuje wyłącznie karoserię, więc w przypadku uszkodzenia szyb, kół lub wnętrza pojazdu należy ponieść koszty naprawy (chyba, że wykupiono inne ubezpieczenie).
- Ubezpieczenie przed kradzieżą – ten rodzaj ubezpieczenia zwykle wymaga wpłaty kaucji na pokrycie niektórych kosztów, które musisz zapłacić, jeśli Twój samochód zostanie skradziony lub uszkodzony w wyniku próby kradzieży.
Jakie rodzaje ubezpieczeń zmniejszą wkład własny najemcy pojazdu?
Niezależnie od tego, czy wynajmujesz samochód po raz pierwszy, czy kolejny raz, powinieneś zawsze przeczytać, co wypożyczalnia samochodów nazywa dokumentem „Warunki świadczenia usług” lub „Ogólne warunki”. Znajdziesz tam sekcję o ubezpieczeniu wynajmu samochodu.
Większość firm wypożyczających samochody zapewnia klientom dodatkowe ubezpieczenie, dzięki czemu będą mogli ograniczyć lub całkowicie wykluczyć odpowiedzialność, aby zabezpieczyć się przed utratą kaucji. Jednocześnie, jeżeli ani jeden z takich pakietów nie zostanie zakupiony, najemca w niektórych przypadkach będzie zobowiązany do odszkodowania nawet do pełnej wartości pojazdu.
Cena, nazwa i rodzaj ubezpieczenia zależą od wypożyczalni, z której zdecydujesz się skorzystać. Ubezpieczenie obejmuje wszystkie części samochodu z wyjątkiem karoserii (szyby, opony, silnik itp.) I / lub obniżenie wkładu własnego (kwota, którą musisz zapłacić w przypadku problemów). „Bez wkładu własnego” to ubezpieczenie, które całkowicie eliminuje własne finansowanie, co oznacza, że nie musisz płacić za nic objętego ubezpieczeniem. Wymienione ubezpieczenia to nie wszystkie, jakie może spełnić najemca. Wiele wypożyczalni samochodów rozszerza współpracę z firmami ubezpieczeniowymi, aby zapewnić najemcom szeroką ochronę. To kolejny powód, dla którego warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy najmu samochodu oraz wszystkimi pozostałymi dokumentami przedstawionymi przez personel wypożyczalni.
Zobacz również:
- Auto Door to door – na czym polega to udogodnienie i dlaczego warto z niego skorzystać?
- Podróż w dobie pandemii – dlaczego warto wybrać właśnie samochód z wypożyczalni?
- Wynajem samochodu jako alternatywa dla leasingu
- Pierwszy raz z samochodem z wypożyczalni – o czym powinieneś wiedzieć?
- Luksusowe samochody do zadań specjalnych z wypożyczalni samochodów w Warszawie