Wynajem długoterminowy Wypożyczalnia samochodów służbowych

Wynajem samochodu bez vatu na zagraniczną firmę

Wynajem samochodu bez vatu na zagraniczną firmę

Wynajem samochodu bez vatu na zagraniczną firmę

Część polskich przedsiębiorców traktuje transakcje z zagranicznymi kontrahentami w ramach prowadzonej przez siebie działalności. Wyjeżdżając za granicę wypożyczamy najczęściej samochód. Jak prawidłowo rozliczyć fakturę za wynajem samochodu za granicą? Pracujesz w Polsce, ale w firmie, która ma również oddziały za granicą? A może jesteś przedsiębiorcą świadczącym innowacyjne kontrakty lub zagraniczne usługi projektowe? Czy zauważyłeś, że klienci Twojej firmy oczekują od Ciebie otwartości na relacje międzynarodowe i większej mobilności? Jeżeli na choć jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to na pewno potrzebujesz samochodów wysokiej jakości w dobrym stanie technicznym i chcesz zminimalizować koszty związane z utrzymaniem tradycyjnych flot. Jak to zrobić? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Wynajem samochodu na zagraniczną firmę

Wypożyczalnie samochodów coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych przedsiębiorców do prowadzenia działalności za granicą i zapewniają im ciekawą alternatywę zakupu lub popularny sposób wynajmu samochodu w postaci wynajmu długoterminowego wybranych przez najemców pojazdów. Usługi świadczone pomiędzy przedsiębiorcami z różnych krajów

Wynajem samochodu bez vatu na zagraniczną firmę
Wynajem samochodu bez vatu na zagraniczną firmę

podlegają opodatkowaniu w miejscu siedziby klienta lub w stałym miejscu prowadzenia jego działalności. Według podstawowych zasad miejscem świadczenia usługi jest miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, miejsce stałego prowadzenia działalności gospodarczej, miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu. Odstępstwem od tej reguły jest m.in. wynajem samochodu przez podmiot zagraniczny. Przejdźmy zatem do omówienia zasad najmu samochodów osobowych patrząc przez pryzmat na okres wypożyczenia auta oraz miejsca jego dostarczenia.

Od czego zależy sposób rozliczenia najmu auta osobowego za granicą?

Zgodnie z rozliczeniem podatku od towarów i usług leasingowych transportowych świadczony przez zagranicznych przedsiębiorców polskim firmom sposób rozliczenia najmu zależy głównie od:

  • okresu najmu – czy jest to najem krótko- czy długoterminowy,
  • miejsca, w którym pojazdy są dostarczane wynajmującemu.

W przypadku krótkoterminowego najmu pojazdu od zagranicznego kontrahenta do kraju UE polscy przedsiębiorcy nie muszą deklarować podatku VAT. Wykonawca kraju przekazującego musi wykonać powyższe czynności. Jeżeli samochód jest dostarczany na terenie Polski, wówczas polski kupujący musi pobrać podatek w miejscu odbioru pojazdu, czyli w swoim kraju.

Natomiast jeśli chodzi o długoterminowe umowy najmu (czyli na ponad 30 dni), to w takim przypadku miejsce przekazania pojazdu nie ma nic wspólnego ze sposobem rozliczenia podatku VAT. Jeżeli samochód jest wynajmowany od zagranicznego kontrahenta, należny podatek VAT powinien być rozliczany w kraju/regionie, w którym znajduje się siedziba wynajmującego.

Żeby lepiej zobrazować wyżej wymienione zasady przytaczamy poniższe przykłady.

Najm krótkoterminowy

Jeżeli polski przedsiębiorca wypożycza samochód osobowy od firmy niemieckiej na okres poniżej 30 dni (najm krótkoterminowy) i pojazd jest przekazywany na terytorium Niemiec, to podatek VAT jest rozliczany przez usługodawcę. Natomiast w przypadku importu usługi (czyli odebrania pojazdu w Polsce), to podatek VAT powinien być rozliczany przez podatnika.

Najm długoterminowy

Jeżeli wypożyczamy auto od zagranicznego kontrahenta na okres powyżej 30 dni (najm długoterminowy) i samochód trafia do nas do Polski, to należny podatek VAT powinniśmy sami rozliczyć. Tak naprawdę przy takim rodzaju najmu jest bez znaczenia terytorium odbioru usługi. Nawet jeśli zawarliśmy umowę najmu krótkoterminowego, ale jednak korzystaliśmy z usługi powyżej 30 dni, to podatek VAT powinien być rozliczony przez nabywcę usługi.

Jeśli więc szukasz profesjonalnej wypożyczalni samochodów w Warszawie, która w pełni zaspokoi Twoje potrzeby, dobrze trafiłeś. Pełen profesjonalizm w kontakcie z naszymi klientami, spersonalizowane metody i bogata wiedza z branży motoryzacyjnej pozwalają nam pomagać w dokonaniu ostatecznego wyboru, co również odzwierciedla nasz profesjonalizm. Wypożyczalnia samochodów Euro Style działa na rynku od 2000 roku. Od tego czasu stale rozwijamy naszą flotę oraz doświadczenie związane z warszawskim rynkiem wynajmu samochodów, a także umiejętność perfekcyjnej i wzajemnie satysfakcjonującej współpracy z klientami. Jesteśmy jedną z najpopularniejszych wypożyczalni samochodów w Warszawie, której zaufały setki klientów i od wielu lat staramy się sprostać wszystkim ich oczekiwaniom. Niezależnie od tego, czy marzysz o samochodzie osobowym czy SUV-ie, w naszej wypożyczalni znajdziesz najlepszą ofertę dla siebie.

Zobacz również:

Poprzedni artykuł

Wynajmem samochodu osobowego z oponami zimowymi

Następny artykuł

Wynajem długoterminowy samochodu z zerowym Vatem

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.