Wyjazd służbowy bez auta Podróże wynajętym autem Wypożyczalnia samochodów służbowych

Wynajem długoterminowy samochodu z zerowym Vatem

wynajem samochodów warszawa bmw m5

Wynajem długoterminowy samochodu z zerowym Vatem

Długoterminowy wynajem samochodów to zdecydowanie jeden spośród wielu metod finansowania, który z roku na rok cieszy się największą popularnością. Z roku na rok liczba firm finansujących długoterminowe wynajmy prywatnych oraz firmowych samochodów rośnie o około 12 do 14%. Dla przedsiębiorców zarządzanie flotą to podstawa działania i płynności finansowej, a także możliwość ukierunkowania środków na inwestycje rozwojowe. Taki rodzaj najmu pojawił się w Europie Zachodniej już pół wieku temu. Głównymi grupami, dla których był kierowany byli przede wszystkim zagraniczni przedsiębiorcy. Nic dziwnego, bo obecny rynek nowych samochodów skupia się głównie na planowanych inwestycjach firmy. Wielu ekspertów potwierdza, że

wynajem samochodów warszawa bmw m5
Wynajem długoterminowy samochodu z zerowym Vatem

długoterminowy leasing obejmuje już blisko 80% wszystkich samochodów firmowych w Europie i stale rośnie! W Polsce tempo wzrostu jest o wiele niższe, ale wciąż rośnie. Już ponad 10% nowych aut rocznie jest finansowanych poprzez umowy najmu. Jak się ma wynajem długoterminowy samochodów do podatku VAT? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest najem długoterminowy i jakie są jego zalety?

Najem długoterminowy to jedna z form finansowania samochodów. Pieniądze z wynajmu najczęściej są przeznaczane na finansowanie nowej floty, która nie została jeszcze zarejestrowana. Wycena wynajmu obejmuje opłatę wstępną, okres na jaki podpisujemy umowę (najczęściej 30-36 miesięcy) oraz ustalony z góry limit kilometrów. Cechą charakterystyczną wynajmu jest to, że jest on opłacany w stałych ratach przez cały okres jego obowiązywania. Jakie są jego główne zalety?

Prosta umowa i szybki proces realizacji, a także niskie raty za miesięczne abonamenty są często kluczowe przy porównywaniu ofert leasingowych i kredytowych. Korzyści finansowe z wyboru oferty najmu długoterminowego mogą sięgać nawet około 10% dla firm i przedsiębiorców planujących zakup samochodów do swojej floty przedsiębiorstwa. Dla usług korporacyjnych przedsiębiorcy mogą dodatkowo liczyć na przejęcie usług zintegrowanych oraz firm samochodowych, które zapewniają pełną obsługę logistyczną floty.

Wynajem długoterminowy aut a VAT

Najem jest czynnością prawną i jest klasyfikowany jako usługa odpłatna w ramach podatku od towarów i usług. Ze względu na terytorialną zasadę podatku należy najpierw doprecyzować miejsce udzielenia usługi najmu.

W przypadku, gdy kontrahentem zagranicznym jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w pierwszej kolejności należy posłużyć się miejscem wykonania działalności na podstawie art. Art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług. Klauzula ta stanowi:

„W przypadku świadczenia usług na rzecz podatników miejscem świadczenia usług jest lokalizacja siedziby podatnika będącego odbiorcą usługi. (…)”

Istnieją jednak od tego wyjątki. Zgodnie z przepisami miejscem wydania pojazdów w przypadku najmu krótkoterminowego, czyli do 30 dni jest miejsce faktycznego przekazania pojazdów odbiorcy.

Aby lepiej zobrazować zasady posłużymy się przykładami:

  • Przykład 1 – wynajmujemy auto kontrahentowi zagranicznemu na okres poniżej 30 dni (najem krótkoterminowy). Zgodnie z powyższą zasadą mamy tutaj do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług na terytorium Polski. W związku z czym polski podatnik jest zobligowany do opłacenia podatku VAT wynoszącego 23%.
  • Przykład 2 – najem długoterminowy (powyżej 30 dni) dla kontrahenta zagranicznego. Usługa w tym przypadku jest opodatkowana w kraju usługobiorcy, nie jest opodatkowana w Polsce.

Długoterminowy wynajem firmy to korzyści nie tylko finansowe, ale również i logistyczne. Przedsiębiorca ponosi jedynie część wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu i jego eksploatacją w terminie określonym w umowie. Rata wyliczana jest na podstawie utraty wartości wybranego rodzaju pojazdu w okresie najmu. Dzięki temu pożyczkodawca pojazdu może go odsprzedać, a najemca nie musi spłacać pełnej wartości pojazdu na koniec okresu najmu.

Z analizy powyższych przepisów wynika, że ​​wynajęcie samochodu dla zagranicznego kontrahenta nie jest łatwe. W zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych istnieje wiele wyjątków od zasad dotyczących miejsca opodatkowania i czasu powstania obowiązku podatkowego. Dlatego tym tematem powinny zajmować się wyłącznie specjaliści. Jeśli szukasz profesjonalnej wypożyczalni samochodów w Warszawie, która w pełni zaspokoi potrzeby Twoich klientów, dobrze trafiłeś. Wypożyczalnia samochodów Euro Style powstała w 2000 roku. Od tego czasu stale rozwijamy naszą flotę oraz doświadczenie związane z warszawskim rynkiem wynajmu samochodów, a także umiejętność perfekcyjnej i wzajemnie satysfakcjonującej współpracy z klientami. Dlatego jeśli w najbliższym czasie planujesz długoterminowy najem samochodu osobowego, to koniecznie przyjrzyj się naszej ofercie dostępnej na stronie internetowej. Jesteśmy w pełni zgodni, że sprostamy wymaganiom nawet najbardziej wymagającym naszych klientów.

Zobacz również:

Poprzedni artykuł

Wynajem samochodu bez vatu na zagraniczną firmę

Następny artykuł

Czy wynajmowanym samochodem może się poruszać inny kierowca?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.