Aktualności Podróże wynajętym autem Wynajem długoterminowy

Czy wynajmowanym samochodem może się poruszać inny kierowca?

Czy wynajmowanym samochodem może się poruszać inny kierowca

Wynajem samochodu to dobry sposób, aby zapewnić sobie niezależność od tradycyjnych środków komunikacji. Podróż służbowa czy wakacje z rodziną – wtedy najczęściej wynajmujemy auto, mając gwarancję szybkiego dotarcia do celu, komfortu oraz niezależności. Przy wynajmie pojawia się kilka wątpliwości. Jedną z nich jest odpowiedź na pytanie, czy samochodem z wypożyczalni może poruszać się inny kierowca.

Czy wynajmowanym samochodem może się poruszać inny kierowca
Czy wynajmowanym samochodem może się poruszać inny kierowca

Wbrew wielu obiegowym opiniom, auto z wypożyczalni to niedroga alternatywa dla innych środków transportu. Podobnie jest przy zakupie samochodu za gotówkę, na raty lub w przypadku leasingu. Mając możliwość korzystania z samochodu z wypożyczalni, nie trzeba martwić się o koszty ponoszone na serwis, okresową wymianę opon, przeglądy i ubezpieczenie. Prawdziwy koszt dla osoby prywatnej i przedsiębiorcy to cena wynajmu oraz paliwo. Cena – co istotne – jest niższa przy dłuższej umowie.

Kto może kierować autem z wypożyczalni?

Standardowo umowy są tak konstruowane, że za kierownicą może siadać wyłącznie osoba wynajmująca pojazd. Wynika to przede wszystkim z bezpieczeństwa. Dobra wypożyczalnia – przed podpisaniem umowy weryfikuje uprawnienia klienta do kierowania pojazdu i następnie ustalana jest stawka. Jej wysokość zależy zarówno od wartości katalogowych, jak również od kierowcy. Jako że w polskim prawie ubezpieczeniowym osoby, które nie przekroczyły 26 lat, muszą płacić wyższe stawki, to także wypożyczalnia samochodów może wymagać dodatkowych kosztów związanych z ceną ubezpieczenia. Również staż ma znaczenie – niedoświadczeni kierowcy, nie tylko mający mniej niż 26 lat, powodują więcej wypadków i kolizji, do tego mają większą skłonność do ryzykownej czy wręcz brawurowej jazdy.

Czy wynajmowanym samochodem może się poruszać inny kierowca?

Tak, w tym celu należy:

  • Mając w planach wypożyczenie samochodu, warto dowiedzieć się, czy będzie nim mogła kierować inna osoba – np. ktoś z rodziny lub pracownik.
  • Należy ten fakt zgłosić do nas podczas procesu wynajęcia auta.
  • Dokupić dodatkowe ubezpieczenia obejmującego wynajmowane auto oraz kolejnego kierowcę.
  • Podczas spisywania umowy przedstawić stosowne dokumenty – w tym aktualne prawo jazdy.
  • To wygodne rozwiązanie, sprawdza się zwłaszcza podczas dłuższych podróży.

Drugi kierowca, czyli komfort i bezpieczeństwo podczas podróży

Przedstawiciele wypożyczalni chętnie godzą się na dopisanie do umowy czy aneksu kolejnego kierowcy. Podczas długich taras ważne jest, aby kierowca był wypoczęty. Zmęczenie łączy się z gorszym refleksem i mniejszą podzielnością uwagi. Tutaj jako przykład warto podać rodzinne podróże prywatnym samochodem – małżonkowie często zmieniają się za kółkiem. A jeśli jedno z nich nie ma uprawnień, to coraz częściej żona czy mąż namawiają drugą połowę do zdania egzaminu na prawo jazdy. To ważny trop i wskazówka dla każdego, kto chce wypożyczyć samochód na dłuższy wojaż.

Jazda wypożyczonym autem w mieście

Dodatkowy kierowca wpisany do umowy z wypożyczalnią to opcja polecana także dla osób, które wynajmowanym autem poruszają się na co dzień i na krótkich dystansach. Druga osoba wpisana do umowy może pojechać po zakupy, do pracy lub na inne spotkanie. Na krótkotrwały wynajem decydują się też osoby, których samochód jest w warsztacie i czeka na naprawę lub części. Wtedy też dodatkowa osoba wpisana do umowy wynajmu warta jest rozważenia.

Samochód do własnej dyspozycji to dla wielu osób nie tylko wygoda i niezależność, ale jedyna opcja na co dzień. Dzięki temu, że mamy w ofercie pojazdy wszystkich segmentów, nie ma problemów z doborem auta na miarę. Na rodzinny wyjazd sprawdzi się bądź pojemny SUV, bądź przepastny miniwan. Do miasta idealny będzie kompakt lub auto segmentu B. Fani dynamicznej jazdy mogą zdecydować się na auto sportowe – niekonieczne z nadwoziem copue, ale zawsze z mocnym silnikiem. Oczywiście to nie wszystko. Bez względu na wybrany model i czas wynajmu, zawsze warto dopytać o możliwość korzystania z pojazdu przez innego kierowcę. To wygodne rozwiązanie. I jak pokazuje praktyka, nie kosztuje wiele.

Poznaj nasze pozostałe wpisy

Poprzedni artykuł

Wynajem długoterminowy samochodu z zerowym Vatem

Następny artykuł

Bezterminowy wynajem samochodu dla firm zagranicznych

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.