Aktualności Podróże wynajętym autem

Hak w samochodzie – jak wybrać i co powinieneś wiedzieć?

Hak w samochodzie – jak wybrać i co powinieneś wiedzieć?

Montaż haka w samochodzie to jednorazowa inwestycja, jednakże kluczowa jeśli będzie on wykorzystywany w aktywnym wypoczynku czy chociażby w pracach budowlanych. Nigdy niewiadomo kiedy tak naprawdę może nam się przydać, sytuacje losowe często zmuszają do prędkiego zakupu haka. Jak zatem wybrać słusznie? Co należy wiedzieć przed zakupem?

Rodzaje haków holowniczych

Zanim dokonamy zakupu i montażu haku warto zastanowić się czemu ma on nam służyć oraz co ważne jaką gotówkę chcemy na niego przeznaczyć, warto też wspomnieć o względach estetycznych. Ceny są różne w zależności od rodzaju haka. A wyróżniamy między innymi:

  • hak stały – jest to hak zamontowany na stałe, może mieć także odkręcaną główkę. Ten rodzaj haków jest zawsze bardzo widoczny, warto też dodać, że jest to najbardziej ekonomiczna opcja. Ceny haków stałych wahają się między 250zł, a 650zł. Plusem z całą pewnością będzie niska cena haka stałego, jednak do minusów można zaliczyć na pewno estetykę auta, gdyż hak mocno wystaje za jego obrys
  • hak półautomatyczny– w skrócie oznacza to, że sama główka haka jest szybka w demontażu. Jednak uwaga nie oznacza to wcale, że hak będzie chroniony przed kradzieżą. Przedział cenowy haków półautomatycznych plasuje się między 450zł, a nawet 800zł.Jest to spora różnica, jednak co warto dodać już sam wygląd estetyczny nie zmienia się znacząco, gdyż gniazda mimo wyjęcia główki będą wciąż mocno widoczne
  • hak automatyczny i hak chowany– są to haki, które mają w jak najmniejszym stopniu wprowadzać ingerencję w zderzak samochodu. W momencie wypięcia haka i na przykład dokupienia zaślepki do wycięcia praktycznie nie ma śladu po haku w samochodzie. Jest to bardzo ciekawa opcja estetyczna. Co także warto dodać mimo samej estetyki pojazdu to także haki te są zabezpieczone przed kradzieżą, jest to wygoda a zarazem bezpieczeństwo. Niestety trzeba zaznaczyć, że haki te są jedne z najdroższych i ich cena waha się w przedziale między 800zł, a nawet 2500zł

Czym powinniśmy się kierować dokonując zakupu haka?

Przede wszystkim pierwszą i najważniejszą kwestią powinna być częstotliwość w jakiej będziemy użytkować hak. Jeśli hak będzie używany dosyć często nawet kilka razy w miesiącu czy nawet codziennie w celach zawodowych warto skusić się na hak stały, jest to także najbardziej ekonomiczny wybór. Nie ma sensu zdejmować hak jeśli będzie często używany. Hak montowany na stałe okaże się najlepszym rozwiązaniem.

A co jeśli zależy nam na efekcie wizualnym? Tańsza wersją nieco mniej rzucającą się w oczy będzie hak półautomatyczny, jednak czy warty rozważenia? Decyzja pozostaje dla każdego z osobna. Hak ten także jest mocno widoczny na zderzaku, jednak szybki demontaż główki także może być plusem

Hak będzie wykorzystywany sporadycznie, chcemy mieć możliwość jego użycia, jednak na co dzień nie będziemy z niego korzystać, jedynie przy np. wyjazdach? Jeśli nie chcemy mocno ingerować w strukturę auta najlepszym wyborem zostanie jednak automatyczny hak, chowany. Niedostępny zarówno dla oka, jak i potencjalnych złodziei na co dzień.

Który hak najlepszy?

Jednoznacznej odpowiedzi nie można tutaj udzielić. Dlaczego? Jest to kwestia bardzo indywidualna, mocno zależna przede wszystkim od oczekiwań klienta, do jakich zdań ma służyć hak oraz oczywiście czy zależy mu na efekcie wizualnym. To wszystko nie umniejsza jednak faktu, że przy zakupie haka należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zarówno jeśli chodzi o koszty zakupu jak i montażu czy wybór producenta haka.

Instalacja haka

Sam zakup haka to nie wszystko. Można pokusić się o samodzielny montaż jeśli mamy do tego możliwości. Jednak dobrą opcją jest także powierzenie montażu profesjonalistom. Czy to u mechanika czy chociażby firmie specjalizującej się sprzedażą i montażem haków. Nie można zapomnieć, że po zamontowaniu haka należy udać się do stacji diagnostycznej w celu przeprowadzenia badania technicznego. Po pozytywnym wyniku badania należy udać się do właściwego wydziału komunikacji w celu wpisania danych do dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu.

Zobacz również:

  1. Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak długo przysługuje poszkodowanemu?
  2. Najpopularniejsze samochody luksusowe w wypożyczalni Euro Style
  3. Wynajęcie auta z wypożyczalni na wakacje 2021
  4. Wynajem samochodu w firmie, jak rozliczyć jako przedsiębiorca fakturę za wynajem
  5. Wynajem długoterminowy samochodu na zagraniczną firmę

 

Poprzedni artykuł

Kamera samochodowa – kiedy może uratować życie?

Następny artykuł

Prezentacja aut do wynajęcia w Szczyrku – plac św. Jakuba

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.