Podróże wynajętym autem Samochody klasy premium Wynajem długoterminowy

Wynajem samochodu w firmie, jak rozliczyć jako przedsiębiorca fakturę za wynajem

Wynajem samochodu w firmie jest niezwykle wygodnym, a przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem. Pozwala ono uniknąć wszelkich kosztów związanych przede wszystkim z utrzymaniem, a także eksploatacją samochodu. Chodzi między innymi o wydatki związane z ubezpieczeniem, przeglądem czy wymianą części. Nie każdy przedsiębiorca może także sobie pozwolić na kredyt bądź jednorazowy wydatek, który zazwyczaj jest dość wysoki.

Wynajem samochodu Warszawa

W takim wypadku, gdy firma nie posiada własnych samochodów, a posiadanie pojazdu jest nie zbędne z uwagi na to, jakie usługi świadczy dane przedsiębiorstwo, warto rozważyć niezwykle ciekawą, a przede wszystkim wygodną opcję, jaką jest wynajem samochodu. Jest to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale przede wszystkim sprawia, że jedynym kosztem, jakim musi martwić się przedsiębiorca jest ten związany z opłatą wynajmu. Cena takiej usługi uzależniona jest również od marki i modelu samochodu, jaki zdecyduje się wynająć dany przedsiębiorca.

Jak rozliczyć fakturę za wynajem samochodu?

Z uwagi na fakt, iż wielu przedsiębiorców rezygnuje z posiadania samochodów służbowych, warto wiedzieć, jak i kiedy można wliczyć wynajem samochodu w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Warto również wiedzieć, czy w takim wypadku należy prowadzić tak zwaną kilometrówkę.
Na wstępie warto zaznaczyć, że najem samochodu przy prowadzeniu działalności gospodarczej oparty jest o artykuł 659, paragraf pierwszy Kodeksu cywilnego. W tym wypadku przez umowę najmu należy rozumieć przekazanie określonej rzeczy, w tym wypadku samochodu, najemcy przez wynajmującego. Przy czym czas wynajmu może być określony bądź nieokreślony w umowie.
Jednocześnie najemca dobrowolnie zobowiązuje się do płacenia określonego czynszu wynajmującemu. Zatem podstawowym kosztem, jaki w tym wypadku ponosi najemca jest czynsz. Dodatkowo przedsiębiorca ponosi również koszta z tytułu paliwa bądź opłaty za parking bądź autostradę.

Jak wygląda rozliczenie kosztów?

Warto zauważyć, że od 2019 roku nie obowiązuje już nakaz prowadzenia tak zwanej kilometrówki, która wcześniej niezbędna była do celów PIT. Dodatkowo, obecnie wydatki związane z kosztami eksploatacyjnymi pojazdu rozliczane są w dwójnasób. Uzależnione jest to bowiem od sposobu, w jaki dany samochód użytkowany jest w firmie.

  • W przypadku A, gdy dany przedsiębiorca używa samochodu jedynie do celów związanych z działalnością firmy, uprawniony jest on do odliczenia podatku VAT w wymiarze 100%. Jeśli jednak samochód wykorzystywany był nie tylko w celach służbowych, ale również w celach prywatnych, dany przedsiębiorca odliczy jedynie 50% podatku VAT. Odliczenie to ma miejsce od kosztów wydatków poniesionych z tytułu eksploatacji pojazdu pod warunkiem, że prowadzi on kilometrówkę dla celów VAT, zgłosił dany pojazd do Urzędu Skarbowego za pomocą formularza VAT-26 oraz skonstruował regulamin korzystania z samochodu w firmie.
  • W przypadku B, gdy dany podatnik porusza się samochodem służbowym również w celach prywatnych, uprawniony jest jedynie do odliczenia podatku VAT w maksymalnej wysokości 50%. Dodatkowo należy pamiętać, że KPiR wydatki poniesione w związku z eksploatacją pojazdu zostaną w 75% ich wartości

Warto pamiętać jednak, że wszelkie wydatki związane z eksploatacją pojazdu można odliczyć pod warunkiem jednak, że prowadzona jet ewidencja przebiegu samochodu. Dodatkowo warto wiedzieć czego nie można odliczyć z

Wynajem samochodów warszawa eurostyle
Wynajem samochodów warszawa eurostyle

tytułu wynajmowania samochodu. Do tej puli nie zaliczają się bowiem takie wydatki jak kosztu związane z ubezpieczeniem OC danego pojazdu, jednak ta sytuacja ma miejsce, jeśli w umowie nie ma zapisu o konieczności takiego ubezpieczenia.
Kolejną ważną informacją jest fakt, iż w momencie przekroczenia kwoty 150000 ponoszonej z tytułu wynajmu samochodu, przedsiębiorca traci możliwość skorzystania z jakichkolwiek ulg powyżej wyżej wymienionej kwoty. Ponadto wszystkie ponoszone koszty są jedynie rozliczane na odstawie imiennych faktur,a koszty związane z wynajmem samochodu kwalifikowane są do puli wydatków ponoszonych w związku z uzyskiwaniem przychodu.
Zobacz również:

 

Poprzedni artykuł

Wynajem długoterminowy samochodu na zagraniczną firmę

Następny artykuł

Wynajęcie auta z wypożyczalni na wakacje 2021

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.