Aktualności Podróże wynajętym autem

Czy wynajem samochodu jest kosztem uzyskania przychodu?

wynajem samochodów warszawa Audi A4 2

Wynajem samochodu a firmowe koszty. Jak w kosztach firmowych rozliczyć wynajem samochodu?

Czy wynajem samochodu jest kosztem uzyskania przychodu?

Obecnie trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez samochodu. W większości przedsiębiorstw posiadanie  służbowego auta jest  niezwykle przydatne, jednak nie zawsze opłaca się  kupować go na własność. Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie samochodu, tym bardziej, że wydatki poniesione na ten cel można rozliczyć w firmowych kosztach.

Korzystanie z wynajętego samochodu dla wielu przedsiębiorców jest doskonałym rozwiązaniem  – unikają w ten sposób jednorazowego, dużego wydatku na zakup auta. Oczywiście  za użytkowanie samochodu najemca płaci czynsz oraz pokrywa inne koszty wynikające
z eksploatacji pojazdu np. zakup paliwa, wymiana oleju, opłaty parkingowe czy  przejazd płatnymi odcinkami dróg, ale wszystkie te wydatki przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Od dłuższego czasu widoczna jest tendencja do zastępowania klasycznego leasingu właśnie wynajmem krótko – i długoterminowym. Po ostatnich zmianach w przepisach i wprowadzeniu tzw. Polskiego  Ładu  leasing  – w porównaniu do wynajmu – zdecydowanie stał się mniej atrakcyjną opcją i przedsiębiorcy natychmiast zauważyli tę zależność.

Wynajem samochodu na potrzeby firmy

Wypożyczanie samochodów do firmy jest coraz bardziej popularne i przedsiębiorcy chętnie korzystają z takiej możliwości. Najczęściej ma to miejsce w sytuacjach, gdy właściciel firmy nie chce inwestować środków w zakup auta oraz pragnie uniknąć kredytu lub leasingu, które
w znacznym stopniu obciążają firmowe finanse.

W przypadku wynajęcia samochodu koszty nie są tak duże, aby zagrozić płynności finansowej przedsiębiorstwa i dlatego najem długoterminowy stanowi atrakcyjne rozwiązanie.

Wynajęcie samochodu to swego rodzaju usługa na abonament – najemca wybiera samochód odpowiedni dla jego potrzeb i ustala
z wynajmującym czas trwania umowy oraz wysokość comiesięcznej raty. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść wynajmu jest możliwość obniżenia należnego  podatku, poprzez wrzucenie  raty najmu i opłat eksploatacyjnych w koszty firmy. W jaki sposób można to zrobić?

Rozliczenie opłat za wynajmowany pojazd w KPiR firmy

Wydatki związane z wypożyczeniem auta mogą odliczać zarówno VAT – owcy, jak i  podatnicy rozliczający się wg zasad ogólnych ( Księga Przychodów i Rozchodów KPiR). Co w tym temacie mówią przepisy?

  • Comiesięczną ratę za użytkowanie pojazdu można księgować jako wydatek. Obowiązujący obecnie  limit wartości samochodu ustalono na wysokości 150 000 PLN i maksymalnie od takiej kwoty mogą być naliczane koszty. Inną wartość pojazdu stosuje się  przy  wynajmie krótkoterminowym  dla firm, czyli trwającym  poniżej 6 miesięcy – w tym przypadku do księgowania kosztów bierze się pod uwagę wartość samochodu wskazaną w polisie ubezpieczeniowej.  W obu przypadkach można odliczać czynsz za wynajmowane auto.
  • Kosztem uzyskania przychodu  są także opłaty eksploatacyjne wynikające z wynajmu auta, czyli opłaty za parking i płatne autostrady,  zakup paliwa, wydatki na serwis ( np. wymiana oleju), o ile nie leżą ( wg umowy ) w zakresie obowiązków wypożyczalni,  opłaty za myjnie czy pranie tapicerki.
  • Opłaty eksploatacyjne odliczamy  na dwa sposoby, w zależności od przeznaczenia i użytkowania pojazdu. Jeśli w firmie wynajęty samochód służy wyłącznie do celów służbowych i spełnione są dodatkowe warunki, np. prowadzona jest tzw. kilometrówka – można odliczyć te wydatki w całości. Natomiast jeśli auta wykorzystywane są również do celów prywatnych – można odliczyć maksymalnie 75% poniesionych kosztów.

Wynajem samochodu kosztem uzyskania przychodu – podsumowanie

Opłaty za wynajem samochodu można rozliczać  maksymalnie w kwocie proporcjonalnej do ustalonej  wartości samochodu osobowego.

Warto zaznaczyć, że wynajem samochodu to obecnie wygodne, praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców.  Wpływ poniesionych kosztów na  obniżenie podatku należnego  to świetna optymalizacja firmowych finansów. Kolejną ogromną  zaletą wynajmu jest możliwość budowania  nowoczesnej firmowej floty bez konieczności dużych nakładów finansowych.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że Euro Style dysponuje wyłącznie nowymi modelami najlepszych marek, więc wybierając auto zapewniasz sobie nie tylko komfort, ale również  prestiż tak ważny dla wizerunku firmy.

Już na koniec zaznaczymy, że przedsiębiorca nie powinien martwić się o prawidłowe rozliczenie kosztów.  W większości polskich firm księgowością zajmują się profesjonalne biura rachunkowe, dla których rozliczenie kosztów wynajmu  samochodu jest banalnie proste.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń + 48  501  944 – 201  – nasi pracownicy posiadają rzetelną wiedzę nie tylko w zakresie motoryzacji, ale również aktualnie obowiązujących przepisów prawnych i podatkowych dotyczących wynajmu samochodów.

Zapraszamy do kontaktu – zespół Euro Style Rent a Car.

Zobacz również:

Poprzedni artykuł

Jak wygenerować koszty w firmie? Wynajmij sobie samochód

Następny artykuł

Czy wynajętym samochodem można wyjechać za granicę?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.